Jste zde

V Krakonošově království

Další článek z časopisu Estate, který napsal o naší romantické chalupě č. I. z Krkonoš:

Serpentiny zasněžených horských silniček a cest nás dovedly až na okraj jedné krkonošské obce. Tady našli svou vysněnou chalupu naši hostitelé.

Chalupa v Krkonoších č. II. Krakonošovo království

Hledání nebylo jednoduché, i když věděli, co chtějí – nebo právě proto.

Chtěli jsme roubenou chalupu v tomhle okraji, v kopcích, s hezkým výhledem. Takovou, která by nebyla zničená moderními úpravami. Hledali jsme pět let, až přišla tahle nabídka – chalupa splňovala všechno, jen nebyla roubená, vzpomíná paní Kateřina. „Jedním z kritérií byla i celoroční přístupnost autem. Trávíme tu co nejvíc času  - chodíme na túry a jsme nadšenými lyžaři.

S hvězdami nad hlavou

Chalupa je stará asi dvě stě let, pokračuje ve vyprávění David. Původně měla jednu obytnou místnost a chlívky. Když jsme ji získali, místo chlívků už byly vybudované dvě menší místnosti, dnešní ložnice. Předchozí majitel stavení částečně upravil, ale pak bylo asi deset let prázdné, pršelo do něj, v zimě bylo ve světnici kluziště.

Chalupu jsme koupili v lednu a řekli si, že v ní chceme strávit příští Vánoce,“ začíná líčit paní Kateřina následující rychlý postup rekonstrukce. V té době byla obytná jedna malá místnost, k dispozici byla kadibudka a voda ve studánce. „Věnovali jsme chalupě všechen volný čas. Vše jsme s mužem dělali sami, jen na krov přišla firma. I střechu jsme položili. Vybrali jsme si profilový plech Ranilla.

Při přestavbě zůstala z chalupy jen hrubá zděná stavba. Všechno dřevěné – kromě stropu ve světnici – se dělalo nově. „Když se strhla střecha, viděli jsme hvězdy. Naštěstí celé léto nepršelo,“ vzpomíná Kateřina. Kdysi měla chalupa dřevěné jen štíty, pak ji někdo obložil dřevem celou.

Nemám rád, když se něco tváří jinak, než je. Teď jsou zděné stěny přiznané,“ vysvětluje nad starými fotografiemi majitel.

Odborník se nezapře

Snažili jsme se respektovat všechno původní. Co šlo zachránit, jsme zrestaurovali,“ ujímá se slova pan David, který je majitelem restaurátorského atelieru a s různě poškozeným starým nábytkem se setkává denně, Teď ukazuje na strop ve světnici:“S ním byla největší práce, byl totiž natřený na zeleno. Vyšel mnohem dráž, než kdyby se dělal nový, ale je krásný. „ Nábytek většinou pochází z chalupy, je zrestaurovaný , další nechali chalupáři udělat podle něj. „Například kuchyňský nábytek byl natřený na zeleno, chtěla jsem ho vyhodit, Muž mě ale přesvědčil – nechali jsme ho tedy vylouhovat, skříňky rozdělili, doplnili poličkami. A slouží dobře,“ rozhlíží se paní Kateřina po prakticky uspořádaném kuchyňském koutu v rohu světnice, který doplňují různé kousky starého nádobí a náčiní, tady běžně používaného. I dveře do většiny místností tu zůstaly z dřívějška. Jen do koupelny a ložnic v podkroví byly udělány nově podle těch zachovalých.

Chalupa v Krkonoších - romantický idylka

Vánoce v novém

A jak dopadly ty první Vánoce? „Nebyla ještě hotová kachlová kamna, ale jinak téměř vše„, usmívá se příjemně vytopené světnici Kateřina. Voda v chalupě a všude teplo jsou teď již samozřejmostí. Vodu ze studánky svedli majitelé do nádrže ve sklepě, z níž se čerpá do chalupy. Mohou si tak užívat i komfortu koupelny. Radiátory elektrického vytápění se používají hlavně k temperování, když tu chalupáři nejsou. V ložnicích jsou i kamna a ve světnici trůní krásné modré kachláky.

Vše se točí kolem kamen

Kachlová kamna jsou středobodem chalupy. Vaří se na nich a peče (elektrický sporák slouží jen občas pro rychlé vaření), stojí u nich čalouněná lavice, na které rád leží pán domu. Jsou postavena podle původních, ze kterých zůstaly jen nohy (místní specialita), dvířka a kamnovec s kohoutkem na vypouštění vody. Nové kachle byly udělány stejné jako ty staré. „Chtěli jsme, aby kamna byla k nerozeznání od těch, která tu stála dříve, a aby dobře topila. Tyhle se panu Podsedníkovi opravdu povedly,“ chválí David šikovného kamnáře z firmy J+K z Aše.

Největším problémem, který chalupáři při zařizování řešili, bylo umístit do nepříliš velké světnice všechno potřebné. Slouží totiž jako kuchyně, jídelna, je místem pro odpočinek i dětské hry. Ale povedlo se. Kamna oddělují kuchyňku od odpočinkové koutu, kam se vešla pouze čalouněná lavice a jedno křeslo o které se David s Kateřinou svorně dělí. V dalším rohu je velká jídelní stůl s lavicí a židlemi, kam se pohodlně vejde celá rodina a ještě pár přátel navrch.

Ve dvou nikách ve zdi (jednu objevili chalupáři zazděnou a obnovili ji) našly místo stará keramika a porcelán. Ze všeho tu dýchá krkonošská atmosféra. „Dekorace by měly být stylové, z kraje, kde chalupa stojí,“ míní David. Proto tu najdete vyřezávané Krkonoše, místní tažené sklo a různé staré užitkové předměty.

Krakonoš v lnárně

Chalupa v Krkonoších - Krakonoš v chalupě

Kromě hlavní světnice má dnes rodina k dispozici i čtyři ložnice – dvě v přízemí a dvě v podkroví, koupelnu a WC, prostornou chodbu a takzvanou lnárnu. To byla původně jen úzká zastřešená ulička mezi domem a svahem, s dřevěnou a poději zděnou stěnou. Na obou koncích ji zavírají dveře, Dnes slouží jako vstupní prostor, kde se odkládají lyže a špinavé boty, je tu i zmiňovaná studánka a místo pro vše, co je třeba mít po ruce. Po zdích jsou rozvěšeny staré sáňky, lyže, brusle – jsme přece v Krkonoších. Staré lyže dokonce v chalupě slouží jako netradiční poličky.

Zažijte Krkonošskou atmosféru

Pokud chcete navštívit Krakonošovo království a zažít atmosféru stylové horské chalupy s veškerou současnou vybaveností, jste u nás správně. Chalupu můžete využívat celoročně v týdenních pobytech. Rádi Vás u nás přivítáme, více na stránkách Chalupy č. I - romantické chalupy v Krkonoších.