Jste zde

Napsali o nás

O naší Chalupě č. II - pohoda na horách, vyšel krásný článek v Estate magazínu. Vážíme si toho a proto jsme jeho znění pro vás otiskli i na náš web.

Napsali o nás - Chalupa č. II.

Když k ní přicházíte z boku, vypadá, jako by stála na kuří nožce – ve svahu ji na jedné straně podepírá vysoká kamenná podezdívka. Uvnitř vás uvítá Krakonoš a zvednete-li oči ke krovu, visí tam bezhlavý sáňkař na saních. Prostě pohádková chaloupka.

Abychom Vás zbytečně neděsili – sáňkař je samozřejmě dřevěný a o původu této zvláštní figury, i proč tu visí, se ještě zmíníme. Chalupa, i když jako vystřižená z pohádka o Krakonošovi, nabízí obyvatelům soudobé pohodlí.

Stodola, pak truhlárna

Ze zmínek o pánovi hor je zřejmé, kam jsme tentokrát zavítali na návštěvu – na západní okraj Krkonoš, do Pasek nad Jizerou. Chalupa tu jsou roztroušené po svazích jako rozsypané korálky, někdy sotva dohlédnete od jedné ke druhé. Majitelé, pan David Fiala s manželkou Kateřinou, mají rádi hory a klid, proto sháněli chalupu v tomto kraji. Podařilo se, s chalupou ale zároveň koupili další, hospodářské stavení. Původně to byla stodůlka, později přestavěná na truhlářskou dílnu. Když Fialovi zrekonstruovali chalupu, přišla na řadu... Číst dál...

Další článek z časopisu Estate, který napsal o naší romantické chalupě č. I. z Krkonoš:

Serpentiny zasněžených horských silniček a cest nás dovedly až na okraj jedné krkonošské obce. Tady našli svou vysněnou chalupu naši hostitelé.

Chalupa v Krkonoších č. II. Krakonošovo království

Hledání nebylo jednoduché, i když věděli, co chtějí – nebo právě proto.

Chtěli jsme roubenou chalupu v tomhle okraji, v kopcích, s hezkým výhledem. Takovou, která by nebyla zničená moderními úpravami. Hledali jsme pět let, až přišla tahle nabídka – chalupa splňovala všechno, jen nebyla roubená, vzpomíná paní Kateřina. „Jedním z kritérií byla i celoroční přístupnost autem. Trávíme tu co nejvíc času  - chodíme na túry a jsme nadšenými lyžaři.

S hvězdami nad hlavou

Chalupa je stará asi dvě stě let, pokračuje ve vyprávění David. Původně měla jednu obytnou místnost a chlívky. Když jsme ji získali, místo chlívků už byly vybudované dvě menší místnosti, dnešní ložnice. Předchozí majitel stavení částečně upravil, ale pak bylo asi deset let prázdné, pršelo do něj, v zimě bylo ve světnici kluziště.

Chalupu jsme koupili v lednu a řekli si, že v ní... Číst dál...